O AUTORCE

Katarzyna  Urbaniak

Katarzyna Urbaniak ur. w Przemyślu, po ukończeniu Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, związała się na stałe z Opolem gdzie od ponad dwudziestu  lat zajmuje się ceramiką artystyczna i rzeźbą – głównie ceramiczną.

Jej prace cechuje szacunek dla materiału w którym tworzy – są to przeważnie formy surowe, nieszkliwione, wykorzystujące naturalną barwę gliny, jej fakturę i charakter. W formę ceramiczną i rzeźbiarską wplata także środki malarskie lub graficzne jednakże kolorem operuje sporadycznie, w sposób przemyślany i oszczędny. Porusza się najczęściej w tonacjach monochromatycznych,  w kontrastowych połączeniach czerni i bieli.

Inspirację dla prac stanowią skojarzenia i obserwacje bliskie naturze – kształtom, liniom, rytmom i jej ponadczasowej energii. W kręgu jej zainteresowań znajduje się również człowiek i wielowymiarowe ślady jego istnienia w obecnym świecie, przenikanie się sfery wewnętrznej i zewnętrznej oraz relacje pomiędzy nimi.

Katarzyna Urbaniak wzięła udział w ponad pięćdziesięciu wystawach ceramiki i rzeźby w kraju i zagranicą w tym ośmiu indywidualnych.

Była także kuratorką wystaw z zakresu ceramiki i rzeźby m.in. Ogólnopolskiej Wystawy Ceramiki „PROFORMA” z okazji 800-lecia Opola zorganizowanej przez ZPAP PSU Okręg Opole w 2017 r. pod patronatem Prezydenta Miasta Opola oraz ogólnopolskiej wystawy rzeźby  „Kiedy słowa milczą” w Galerii ZPAP „Pierwsze piętro” w Opolu w 2023 r. pod patronatem Radia Opole i Ekovision TV.

 

Bierze udział w wystawach, sympozjach i plenerach ceramicznych oraz rzeźbiarskich.

 

Jest autorką statuetek dla kilku ogólnopolskich festiwali oraz dla Opolskiej Loży Business Club.

 

Prace w zbiorach: Międzynarodowe Centrum Ceramiki w Bolesławcu oraz w licznych kolekcjach prywatnych.

 

Od 2005-2018 roku należała do ZPAP Polska Sztuka Użytkowa Okręg Opole, (w latach -2011-2018 członek zarządu), obecnie od 2019 roku należy do ZPAP PSU Okręg Dolnośląski.