O opolskich salonach artystycznych

 Artystyczne salony w Opolu są obecne już od ponad 60 lat

Pierwsze zbiorowe wystawy artystów środowiska opolskiego, na której dokonywano przeglądu bieżącej twórczości, zagościły w naszym mieście już w roku 1955, kiedy tylko utworzono tu oddział Związku Polskich Artystów Plastyków. Bodaj w 1960 roku, czyli pięć lat później, po raz pierwszy wystawę taką nazwano w Opolu „salonem”.

Najpierw urządzano w Opolu Salon Jesienny. Ten pierwszy, z roku 1960, otwarto zresztą wcale nie jesienią, ale 22 grudnia, a największą jego rewelacją były spawane rzeźby 39-letniego wówczas Mariana Nowaka. W 1969 roku po raz pierwszy zorganizowano w jednym roku dwa przeglądy: Salon Wiosenny w maju i Salon Jesienny w listopadzie. W późniejszych latach salony opolskie bywały wiosenne lub jesienne, raczej z przewagą tych ostatnich.

W roku 2021 nastąpił powrót do Salonu Wiosennego. A że wiosna sprzyja świeżości, zmieniła się znacząco salonowa formuła. Po raz pierwszy w wystawie mogli wziąć udział artyści spoza Związku Polskich Artystów Plastyków. Jednak, o ile dotychczas artystki i artyści po prostu prezentowali przyniesione obiekty na wystawie, o tyle w tym roku zastosowano procedurę wstępnej selekcji prac przeznaczonych do prezentacji. W ten sposób spośród 95 propozycji niezależne jury, nieznające opolskiego środowiska artystycznego, wyłoniło prace 67 artystek i artystów, które znalazły się na salonie. Tak liczna reprezentacja wymusiła zmianę formuły pokazywania opolskiej sztuki – wystawa znajduje się równolegle w dwóch miejscach: w Galerii Sztuki Współczesnej przy placu Teatralnym i w galerii Pierwsze Piętro ZPAP przy ul. Krakowskiej 1. W tej drugiej lokalizacji, tuż przy opolskim Rynku, wbrew nazwie galerii, zajmuje aż dwa piętra.

Salon Wiosenny jest wystawą konkursową. Niezależne jury wskaże laureatów Nagrody Prezydenta Miasta Opola, Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego oraz – dla członków ZPAP – Nagrody Opolskiego Okręgu ZPAP. Dodatkowo kuratorzy i kuratorki GSW przyznają swoje wyróżnienie w formie wystawy w galerii w kolejnym roku, a jedna z artystek lub artystów ma szansę zwyciężyć w plebiscycie Nagrody Publiczności. Laureatki i laureatów nagród (oprócz Nagrody Publiczności, na którą głosowanie trwa do końca wystawy) poznamy na wernisażu.

Kuratorzy: Joanna Filipczyk, Andrzej Sznejweis

Wystawa prezentowana jest w Galerii Sztuki Współczesnej i w Galerii Pierwsze Piętro ZPAP (ul. Krakowska 1 w Opolu, wejście od ul. Św. Wojciecha) w godzinach 12.00-20.00

Współorganizacja: Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Opolski

źródło: GSW

Categories: Bez kategorii